Slovenska Hiša
Košček za vas

Veličasten večer slovenskega olimpizma v Sydneyju

Sredi olimpijske vročice, v ta hip najbolj zaželenem mestu na svetu olimpijskem Sydneyju, sta v čast slovenskemu olimpijskemu gibanju zadoneli Zdravljica in Himna radosti, več kot dvesto povabljenih pa je spoznalo Slovenijo kot deželo prijateljstva in izvirnega olimpijskega duha. Kapljo grenkobe je povzročila le odsotnost predsednika Mednarodnega olimpijskega komiteja Juana Antonia Samarancha. ki ga zaradi osebnih razlogov ni v Sydneyju.

Prireditev, ki je potekala na najbolj elegantni ravni sydneyski Mutual House (tik ob "slovenski gostilni"), je organiziral Olimpijski komite Slovenije, v sodelovanju s TV Slovenije, Slovenske turistične organizacije in slovenskih društev v Sydneyju. Povezovala sta jo nosilec srebrne medalje iz Atlante Andraž Vehovar in Miriam Stariha, povezovalka slovenskega programa na TV 31 v Sydneyju.

Slovenski udeleženci so se omečili ob posnetkih velikega olimpionika Leona Štuklja, medtem ko avstralski niso mogli skriti navdušenja, ko je Vehovar predstavil "svojo avstralsko mamo" in veliko prijateljico Slovenije Dawn Lorraine Fraser. Fraserjeva je bila vsekakor glavna zvezda večera je bila Dawn Fraser, nekdanja olimpijska zmagovalka v plavanju in legenda avstralskega športa, ki je požela izjemen aplavz tudi kot predzadnja nosilka olimpijske bakle na otvoritveni slovesnosti pred nekaj dnevi.

Med obiskovalci so bili številni predstavniki Mednarodnega olimpijskega komiteja, med njimi predsednik Evropske olimpijske federacije in kandidat za prihodnjega predsednika MOK Jacques Rogge, dobitniki olimpijskih medalj iz tujine in domača olimpionika Miro Cerar in Iztok Čop, predsedniki svetovnega športnega življenja, številnih nacionalnih olimpijskih komitejev, veleposlaništva RS, avstralske vlade, slovenskih društev v Avstraliji ...

Program se je pričel s posnetkom s Kredarice, kjer je Darja Švajger zapela Zdravljico, ki so se ji na prireditvi pridružili otroci avstralskega rodu. Mateja Prunk, slovenska deklica, ki je zmagala na mednarodnem natečaju za olimpijsko znamko, je slovesno zaprisegla z olimpijsko zaprisego, predvajanih pa je bilo tudi več dokumentarnih prispevkov. Po govoru predsednika OKS Janeza Kocijančiča je bil tako premierno predvajan kratek dokumentarni film o srečanjih Juana Antonia Samarancha in slovenske legende Leona Stuklja, tričetrturni program pa je sklenila se ena pesem Darje Svajger, in sicer Himna radosti.

Slovesnost je režiral in uredil Beno Hvala, v mednarodnih krogih znan kot eden najbolj izkušenih "olimpijskih" režiserjev. Po slovesnosti so v "slovenski gostilni" za vse udeležence pripravili sprejem s slovenskimi specialitetami in vrhunsko kapljico.